Results

Results for City Race 2007, Lincoln, 02/09/2007

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to index

A - Men's Open (length 8.3km, climb 130m, 28 controls)

  1  Oliver Johnson         SYO M21  45:21 
  2  Michael Sprot          SYO M21  47:59 
  3  Andrew Preston         SYO M21  52:57 
  4  John Rocke             LEI M20  53:29 
  5  Phil Winskill          SYO M21  53:41 
  6  Rob Baker              SYO M21  53:50 
  7  Petr Basus             NOC M21  54:40 
  8  Andrew Powell          NOC M21  54:53 
  9  Matthew Dickinson      DVO M21  55:27 
 10  Steve Watkins         AIRE M35  56:26 
 11  Chris McSweeny         HOC M35  57:09 
 12  Liam Harrington        LOG M20  57:13 
 13  Shane Ohly             SYO M21  61:06 
 14  Oliver O'Brien        SLOW M21  61:29 
 15  Kieran Rocks           LVO M21  61:48 
 16  Andy Stevenson         LOG M35  62:09 
 17  Alastair Brunton     CLYDE M21  62:11 
 18  Paul Murgatroyd        LOG M40  62:28 
 19  Ian Turner             WCH M45  62:42 
 20  Tony Udris            EBOR M35  63:19 
n/c  Stuart Thomson         FVO M16  64:48 
 21  Anthony Donaldson      NOC M40  66:12 
 22  Jon Cross              FVO M40  67:02 
 23  Ben Lonsdale               RAF  70:17 
 24  Mike Capper           WAOC M50  71:00 
 25  Dai Wilson            RAFO M21  72:17 
 26  Dave Denness           LOG M45  73:13 
 27  John Bennett           LOG M50  75:02 
 28  Roger Lewis             SN M21  78:32 
 29  Matthew Wallace        NOC M18  78:49 
 30  Tim Staniland          LOG M40  82:03 
 31  Kevin Randall          SYO M21  84:07 
 32  Gary James                     104:00 
     Mihalyi Ferenc         TTC M21  rtd   Missing nos 1-20

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to Top, index

B - Women's Open (length 6.0km, climb 75m, 17 controls)

  1  Jenny Johnson          SYO W21  38:26 
  2  Helen Palmer           NOC W21  42:40 
  3  Laura Daniel           SYO W21  44:50 
  4  Silvie Hojna           NOC W21  47:02 
  5  Elizabeth Rocke        LEI W50  49:50 
  6  Jane Forrest           SYO W21  54:06 
  7  Emily Parkin           NOC W21  56:01 
  8  Laura Evans            NOC W18  57:17 
  9  Liddy Loudon           DVO W21  60:05 
 10  Liz Cross               OD W35  61:18 
 11  Emily Talbot           NOC W21  68:19 
 12  H Clark                         79:30 

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to Top, index

C - Veteran Men (length 5.2km, 20 controls)

  1  Roger Thetford        TVOC M45  35:11 
  2  David Gourley          LOG M45  41:56 
  3  Roger Edwards          LEI M55  42:22 
  4  Steve Whitehead       EBOR M55  42:41 
  5  Simon Baston           SYO M40  43:03 
  6  Alan Halliday           OD M50  43:38 
  7  Martin Checkley        SYO M55  44:17 
  8  Mike Hampton            OD M60  45:12 
  9  Michael Lord           NOC M45  45:23 
 10  Robert Parkinson       NOC M50  46:04 
 11  Andrew Farnworth           IND  49:51 
 12  David Olivant          NOC M55  50:00 
 13  John Robinson          DEE M55  50:39 
 14  Anthony Walker          OD M40  53:07 
 15  Andrew Wallace         NOC M50  53:55 
 16  Stephen Round        SELOC M55  55:35 
 17  Paddy Neligan         HALO M55  56:11 
 18  Simon Brook           AIRE M50  57:15 
 19  Andy Furnell           LOG M40  57:51 
 20  Martin Wheeler         LOG M50  57:58 
 21  John Fulwood          HALO M55  58:20 
 22  John Palmer            NOC M60  61:21 
 23  Richard Spencer        IND M40  62:17 
 24  Guy Goodair           EPOC M70  62:38 
 25  Ben Kirman                      65:45 
n/c  Louise Preston         SYO W21  69:02 
 26  Carlos Maldonado           M40  74:23 
 27  Peter Preston          IND M65  76:38 
 28  Phil Longstaff         LOG M55 151:10 
dsq  David Stevens          IND M50  46:37 Missing no 15
dsq  Peter O'Connell       EBOR M50  50:17 Missing no 5
     Geoff Gibbs                     rtd   Missing nos 6-11,15-20

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to Top, index

D - Veteran Women (length 4.4km, 15 controls)

  1  Jane Halliday           OD W45  32:20 
  2  Judith Checkley        SYO W50  39:35 
  3  Hilary Palmer          NOC W60  41:28 
  4  Janet Evans            NOC W45  42:02 
  5  Carol Edwards         TVOC W50  42:11 
  6  Wendy Carlyle         AIRE W50  44:09 
  7  Helen Parkinson        NOC W40  44:11 
  8  Kaele Pilcher          LOG W45  51:17 
  9  Pauline Olivant        NOC W55  52:44 
 10  Judith Goodair        EPOC W65  56:16 
 11  Doug Dickinson         DVO M60  56:35 
 12  Susan Findlay-Robinson DEE W50  61:05 
 13  Juliet Kirman              IND  62:26 
 14  Lynne Chapman          IND W40  63:08 
 15  Chris Horsewill        NOC W45  65:53 
 16  Ursula Oxburgh        WAOC W70  74:00 
dsq  Sue Lynch              WCH W50  71:58 Missing no 13
dsq  A Gibbs                         98:52 Missing no 5
dsq  Beth Massey                IND 126:00 1 out of order

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to Top, index

E - Junior (length 3.0km, 16 controls)

  1  Peter Hodkinson        NOC M16  15:44 
  2  Mairead Rocke          LEI W16  19:13 
  3  Matthew Halliday        OD M16  22:18 
  4  Elizabeth Parkinson    NOC W14  22:46 
  5  Craig Thomson          FVO M14  25:42 
  6  Jenny Evans            NOC W14  26:00 
  7  Samuel Horsewill       NOC M14  27:30 
  8  William Parkinson      NOC M12  34:58 
  9  Hannah Horsewill       NOC W12  42:25 
 10  Darcey Smith          ULOG W1   62:50 

Courses A - Men's Open, B - Women's Open, C - Veteran Men, D - Veteran Women, E - Junior
Return to Top, index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk