Results

Results for LOG Colour Coded Event, Bourne Woods, 06/04/2003

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

White (length 1.7km, 7 controls)

  1  James Mayley            LOG M11  10:07 
  2  William Parkinson       NOC M8   12:02 
  3  Sean Martin             NOC M6   12:20 
  4  Harriet Lawson          LEI W10  12:39 
  5  Nathan Lawson           LEI M10  13:43 
  6  Aleksi Davidson         LEI 8    18:36 
  7  Hannah Horsewill        NOC W7   19:01 
  8  Samuel Horsewill        NOC M9   20:03 
  9  Dominic Leake               M4   22:45 
 10  Joe Roberts            RAFO M12  28:08 
 11  Nicola Jackson          DVO W7   32:56 
     --------White standard---------

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Yellow (length 2.4km, 9 controls)

  1  Elizabeth Parkinson     NOC W10  14:26 
  2  Laura Billam            NOC W10  17:16 
  3  Jamie Martin            NOC M10  18:35 
  4  Daniel Davidson         LEI M8   21:27 
  5  Craig Thomson           FVO M10  21:59 
     --------Yellow standard--------
  6  Samuel Horsewill        NOC M10  25:48 
  7  Ingrid Leonard          IND W21  32:29 
  8  Alice Bennett           LOG W35  37:50 
  9  Matt + Kathryn Drew NOC M8 + W8  38:51 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Orange (length 3.2km, climb 15m, 8 controls)

  1  Stuart Thomson          FVO M12  26:18 
  2  Timothy Martin          NOC M12  30:49 
  3  Nicola Harrington       LOG W40  37:02 
  4  Paul Baker              LEI M50  39:07 
  5  Karen Ives-Smith        NOC W35  39:23 
  6  P Honniball                 M60  47:01 
  7  Tim Rarzylki           WAOC M45  47:09 
     --------Orange standard--------
  8  Mel, Deb + Oliver  Eden LOG M45  51:08 
  9  Ann O'Grady             SYO W65  56:18 
 10  Amanda Roberts +1       LOG W40  59:03 
 11  Michael Robberts +1     LOG M10  60:04 
 12  Mrs A Dennis & Co           W45  65:52 
dsq  Gareth Whitfleld            M18  25:41 Missing no 8
dsq  Christopher Roberts +1  LOG M12  98:25 Missing no 5

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Light Green (length 3.8km, climb 30m, 9 controls)

  1  Christopher Mills       NOC M16  32:56 
  2  Gary Boothroyd          LEI M50  34:43 
  3  Paul Billam             NOC M40  39:46 
  4  Kevin Gallagher         LEI M50  40:15 
  5  David Ackroyd           SYO M55  42:01 
  6  Erica Pilkington       HALO W40  43:52 
  7  Mary Mills              NOC W50  44:04 
  8  David Conway            IND M18  44:43 
  9  Mary Boothroyd          LEI W50  44:52 
 10  Robert Drew             NOC M16  46:42 
 11  Daniel Tinker        WYMOND M14  49:06 
 12  Roy Denney              LEI M55  49:08 
     -----Light Green standard------
 13  Ian Durrant             LOG M60  51:17 
 14  Sarah Foster           EBOR W21  53:26 
 15  A Cooke                 IND M20  54:08 
 16  Geraldine Davis         LEI W55  56:58 
 17  Lorraine Houghton      WAOC W45  61:15 
 18  Jessica Whitehead       DVO W14  62:29 
 19  Sarah Richardson        NOC W21  70:10 
 20  Gordon Eden             LOG M55  70:22 
 21  J & B Butler           HALO M70  79:27 
 22  Norah Jones             NOC W70  83:42 
dsq  Gareth Whitfield            M18  29:43 Missing nos 2,6

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Green (length 4.3km, climb 30m, 12 controls)

  1  Martin Wheeler          LOG M45  40:25 
  2  Andy Portsmouth         LEI M45  43:12 
  3  Dave Skidmore           DVO M55  45:07 
  4  Tony Frisby                 M35  45:27 
  5  Ivor Leonard           EBOR M21  45:46 
  6  David Cooke             NOC M55  46:26 
  7  A Roberts               IND M60  46:40 
  8  Tony Horsewill          NOC M45  47:43 
  9  Peter Preston           NOC M60  47:58 
 10  Ernie Williams          LEI M60  49:11 
 11  Roger Keeling           DVO M60  49:24 
 12  Steven Lawson               M21  49:37 
 13  Keith Streb             NOC M50  50:09 
 14  Judy Pittson            NOC W45  50:54 
 15  Liam Harrington         LOG M16  52:33 
 16  Kevin Bradley           LEI M45  52:40 
 17  Maureen Weldon         WAOC W50  52:54 
 18  Peter Leake             LEI M60  53:17 
 19  Julie Whittaker         LEI W21  54:21 
 20  Sean Harrington         LOG M45  54:28 
 21  Andy Furnell            LOG M35  55:38 
 22  Robin Stevens           LOG M40  55:42 
 23  John Woodall            NOC M65  55:44 
 24  Patrick O'Grady         SYO M65  56:53 
 25  Andy Tinker            RAFO M42  57:28 
 26  Vernon Davis            LEI M60  57:59 
 27  Peter Ryall            WAOC M55  59:03 
 28  Pat Conway              IND W45  59:06 
 29  Kevin McCann            HOC M45  59:19 
 30  Amy Brandon              OD W16  60:22 
     --------Green standard---------
 31  Ruth Ellis              DVO W50  62:09 
 32  Vivianne Lawson         LEI W35  63:14 
 33  Jen Healing            RAFO W21  64:33 
 34  Ian Sparkes                 M57  65:22 
 35  Ian Lawson             WAOC M45  68:49 
 36  Sue Bowman               OD W55  78:27 
 37  Diane Ford              LEI W55  78:48 
 38  Tim Brandon              OD M16  83:31 
 39  Roger Stenson           NOR M65  89:57 
 40  Siomon Young            IND M35  96:22 
 41  Alan Jones              NOC M70 100:43 
dsq  Pauline Jones           NOC W40  80:56 Missing no 6

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Blue (length 6.5km, climb 50m, 15 controls)

  1  Lloyd Biddell           WCH M21  52:47 
  2  Sarah O'Neil            NOC W18  53:08 
  3  Malcolm Mann           WAOC M55  55:06 
  4  Sarah Fulwood          SROC W21  55:15 
  5  John Ward               NOR M60  55:47 
  6  Paul Beresford          DVO M21  55:53 
  7  Jim Saville             LEI M40  57:56 
  8  Robert Titterington     LEI M60  58:05 
  9  David Booker            NOC M45  58:10 
 10  Mark Thomson            FVO M35  59:45 
 11  Robert Hatfield         NOC M55  59:58 
 12  Garry Drew              NOC M45  60:36 
 13  Robert Parkinson        NOC M45  61:37 
 14  Simon Ford              LEI M60  62:41 
 15  Colin John              DVO M50  62:56 
 16  Lindsey Freeman        WAOC W50  63:33 
 17  John Dennis             LEI M50  65:52 
 18  Les Jarrald             NOR M50  66:20 
 19  John Middler            NOC M50  67:13 
 20  Hally Hardie           WAOC M60  70:02 
 21  Ursula Williamson       LEI W40  71:32 
 22  Stephen Robinson        NOC M18  71:45 
 23  Helen O'Neil            NOC W45  72:30 
 24  Jane Booker             NOC W45  75:35 
 25  Janis Ryall            WAOC W50  77:03 
 26  Roger Williamson        LEI M55  78:06 
 27  Mike H Cowley           LEI M55  79:01 
     ---------Blue standard---------
 28  John Bowman              OD M60  81:39 
 29  Katharine Pettingill   UDOC W20  82:37 
 30  Ian Salmon              LEI M40  85:49 
 31  Pip Peakman                 W35  90:13 
 32  Margaret Keeling        DVO W55  91:31 
 33  Bob Pilgrem             IND M40  94:26 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index

Brown (length 8.3km, climb 70m, 19 controls)

  1  David Lawson            LEI M40  54:46 
  2  Richard Robinson        NOC M21  54:50 
  3  Andrew Jackson          DVO M40  55:30 
  4  Graham Watson           LEI M21  57:11 
  5  David Bray              LEI M50  59:18 
  6  Ian Whitehead           DVO M45  59:26 
  7  Marc Roberts           RAFO M35  63:08 
  8  Mike Capper            WAOC M45  64:35 
  9  Robert Brandon           OD M50  65:18 
 10  Alison O'Neil           NOC W18  66:28 
 11  Stephen Martin          NOC M40  66:38 
 12  Phil Pittson            NOC M50  67:02 
 13  Ian Wells               LEI M50  67:46 
 14  John Bennett            LOG M45  71:21 
 15  S Davidson              LEI M40  71:33 
 16  John Fulwood           HALO M50  80:19 
     --------Brown standard---------
 17  Ian Hodson              DVO M21  95:21 
 18  Kaele Pilcher           LOG W40 149:14 

Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Green, Blue, Brown, Index


Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk